psycholog dziecięcy, pomoc okołoporodowa, rodzicielstwo, chustonoszenie

Wiązanie chusty kółkowej ze starszym dzieckiem

W chuście kółkowej możemy nosić zarówno noworodki, jak i kilkulatki, aczkolwiek ich wiązanie różni się od siebie pewnymi detalami. Zobacz, jak wygląda wiązanie chusty kółkowej na biodrze ze starszym dzieckiem.

Chusta kółkowa, o której pisałam więcej TUTAJ, jest narzędziem, które świetnie sprawdza się w codziennym życiu rodziny. Jest średnio dwa razy krótsza od chust wiązanych i szybko się ją zakłada, przez co rodzice lubią jej używać na szybkie okazje. Nie nadaje się natomiast do długiego noszenia, ponieważ niesymetrycznie obciąża osobę noszącą.

Wiadomo, że w przypadku dziecka,które od dawna samodzielnie chodzi, a do tego swoje waży, chusta kółkowa będzie rozwiązaniem „na chwilę” – na przykład w sytuacji, kiedy trzeba gdzieś szybko przenieść dziecko albo kiedy małe nóżki się zmęczą, a my potrzebujemy po prostu wrócić do domu  z placu zabaw (wspominałam o tym TUTAJ).

Dzisiaj chciałam Wam pokazać, w jaki sposób wkładam duże dziecko do chusty kółkowej. Odwiedziliśmy dziś całą rodziną stajnię, w której, jak wiadomo, konie stoją w boksach. Dzięki chuście kółkowej nasz 3-latek mógł obejrzeć konie z bliska, a ja nie musiałam dźwigać go na rękach.

Przygotowanie chusty kółkowej

Wiązanie chusty kółkowejPierwszy etap wiązania chusty kółkowej odbywa się bez dziecka i polega na przygotowaniu chusty na przyjęcie dziecka:

1. Odwrócenie krawędzi chusty na naszych plecach – o jego znaczeniu napiszę w końcowej części artykułu.

Wiązanie chusty kółkowej2. Przełożenie chusty przez kółka.

Wiązanie chusty kółkowejWiązanie chusty kółkowej3. Uporządkowanie materiału na kółkach tak, by pasma chusty nie blokowały się podczas dociągania. Szczególnie ważne jest tutaj wyizolowanie górnej krawędzi chusty tak, by przesuwała się po kółkach samodzielnie.

Wiązanie chusty kółkowej

wiązanie chusty kółkowej

4. Umieszczenie kółek wysoko na ramieniu i zlokalizowanie dziecka ;).

Wiązanie chusty kółkowejWłożenie dziecka do chusty kółkowej

1. Posadzenie dziecka na swoim kolanie (ten sposób wkładania do chusty rekomenduję dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać).

Wiązanie chusty kółkowej2. Nałożenie całości chusty na dziecko.

Wiązanie chusty kółkowej3. Uniesienie dziecka i umiejscowienie całości chusty pod jego pupą.

Wiązanie chusty kółkowejWiązanie chusty kółkowej4. Odnalezienie górnej krawędzi chusty i naciągnięcie jej na dziecko na żądaną wysokość (jeśli dziecko samodzielnie siada, chusta może sięgać dziecku do pach, aczkolwiek nie ma przeciwwskazań, by sięgała wyżej – np. do karku).

Wiązanie chusty kółkowej5. Podwinięcie miednicy dziecka (w uproszczeniu – nadanie nóżkom dziecka odpowiedniego zgięcia) i rozciągnięcie tkaniny w taki sposób, aby podpierała uda dziecka na całej ich długości.

Wiązanie chusty kółkowej

Wiązanie chusty kółkowej6. Rozłożenie tkaniny na ramieniu (dobre opatulenie ramienia = lepsze odciążenie).

Wiązanie chusty kółkowejDociąganie chusty kółkowej

W myśl zasady mówiącej o tym, że kierunek dociągania chusty powinien kontynuować kierunek, w jakim przebiega ona na dziecku, chustę kółkową dociągamy w taki sposób, jakbyśmy chcieli, żeby poszczególne pasma chusty spotkały się ze sobą po obu stronach kółek. W praktyce polega to na tym, że lekko unosimy dziecko, po czym:

1. Górną krawędź chusty kółkowej dociągamy poziomo w stronę dziecka, ślizgając się płasko po tkaninie, która opatula dziecko.

Wiązanie chusty kółkowej2. Ponieważ chusta rozchodzi się w kółkach promieniście, dociągając kolejne pasma chusty kierujemy je coraz bardziej w dół.

Wiązanie chusty kółkowejI gotowe! Idziemy do koni :).

Wiązanie chusty kółkowejWiązanie chusty kółkowejWiązanie chusty kółkowej

Wiązanie chusty kółkowej

Odwracanie krawędzi w chuście kółkowej

Dość często spotykam pytania o to, w jakim celu odwraca się krawędź podczas wiązania chusty kółkowej oraz do jakiego wieku dziecka należy to robić. Spójrzcie na poniższe zdjęcie:

Wiązanie chusty kółkowejZwróćcie uwagę, że dzięki odwróconej krawędzi chusta spod zewnętrznej nóżki dziecka biegnie po ostrym skosie w górę – w stronę mojej szyi. Bez zastosowania tego zabiegu chusta przebiegałaby znacznie bardziej płasko, ponieważ biegłaby w stronę ramienia.

Dzięki odwróconej krawędzi zyskujemy podwójnie:
– mamy możliwość uzyskania większego zgięcia zewnętrznej nóżki dziecka,
– mamy możliwość uzyskania symetrycznego ułożenia obu nóżek (nóżkę od strony kółek łatwiej jest zgiąć) i, co ważne, utrzymania tej symetrii przez cały czas noszenia.

W przypadku dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siadać, odwracanie krawędzi chusty kółkowej jest zabiegiem mocno rekomendowanym, ponieważ ułatwia przyjęcie przez dziecko bezpiecznej pozycji w chuście. W przypadku większych dzieci nie jest to niezbędne, ACZKOLWIEK bez wątpienia ułatwia symetryczne ustawienie nóżek. Z tego powodu ja nie rezygnuję z odwracania krawędzi chusty kółkowej bez względu na wiek i gabaryty dziecka.

Chusta na zdjęciach: Storchenwiege Leo grün

Follow my blog with Bloglovin


Related Posts

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Jeśli jesteście na etapie wyboru pierwszego nosidła dla swojego dziecka, przeczytajcie koniecznie o niemieckim nosidle Storchenwiege Babycarrier (model produkowany od 2015 roku). Dzieci zaczynają być noszone na różnym etapie wiekowym. Duża część rodziców sięga po chusty tkane, które są narzędziem najbardziej uniwersalnym, świetnie sprawdzającym się […]

Jak nosić noworodka w chuście?

Jak nosić noworodka w chuście?

Myślę, że wielu rodziców staje przed dylematem, jakie wiązanie z chusty wybrać dla nowo narodzonego dziecka. Bo przecież chustę można zawiązać na wiele różnych sposobów. Czym różnią się poszczególne wiązania i co z nich wynika dla dziecka? Jak nosić noworodka w chuście, by zapewnić mu […]