psycholog dziecięcy, pomoc okołoporodowa, rodzicielstwo, chustonoszenie

Mlekoteka – Wasze lokalne grupy wsparcia laktacyjnego

Pierwsze spotkanie Grupy Wsparcia Mlekoteka dla kobiet karmiących naturalnie odbyło się w październiku 2014 roku, a po dwóch latach działało ich już w Polsce 20. Miejsc, w których kobiety oraz ich rodziny mogą uzyskać niemedyczne wsparcie okołolaktacyjne, dzielić się swoimi doświadczeniami, poszerzać swoją wiedzę oraz porozmawiać o rodzicielstwie jest coraz więcej. 

Mlekoteka Grupa Wsparcia laktacyjnego

Co i dla kogo?

Mlekoteka to oddolna inicjatywa promująca karmienie dzieci mlekiem kobiecym (piersią lub odciągniętym mlekiem), która działa pod skrzydłami Fundacji Promocji Karmienia Piersią. Powstała z pomysłu dwóch Promotorek Karmienia Piersią – Izy Frankowskiej-Olech i Izy Sztandery. Wszystko zaczęło się od zorganizowania przez nie pierwszej Akcji Mlekoteka (maj 2014), która miała charakter informacyjny, promujący karmienie naturalne. Podczas licznych rozmów z kobietami okazało się, że istnieje duże zapotrzebowanie na całoroczne, lokalne spotkania dla kobiet i ich bliskich, na których można porozmawiać o bieżących problemach i radościach oraz uzyskać merytoryczne i emocjonalne wsparcie wokół tematów laktacyjnych i rodzicielskich. Tak oto ruszyły lokalne Grupy Wsparcia Mlekoteka.

Kto prowadzi spotkania Grup Wsparcia?

W związku z tym, że wokół karmienia piersią narosło bardzo wiele mitów, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie (również przez personel medyczny!), jednym z nadrzędnych celów Mlekoteki jest przekazywanie rzetelnej wiedzy o karmieniu mlekiem kobiecym. Z tego względu spotkania Mlekoteki moderowane są przez osoby wyszkolone w dziedzinie laktacji – najczęściej są to Promotorki Karmienia Piersią, Certyfikowane Doradczynie Laktacyjne oraz doule po szkoleniu laktacyjnym, które dbają o to, by informacje dotyczące laktacji, które pojawiają się na spotkaniach Grup, opierały się na sprawdzonych i aktualnych źródłach.

Charakter spotkań

Spotkania Mlekoteki są bezpłatne. Odbywają się najczęściej raz w miesiącu i mają charakter otwarty, co oznacza, że można na nie przyjść w dowolnym momencie, kierując się swoimi bieżącymi potrzebami. Być może doświadczasz właśnie jakiejś trudności, o której chciałabyś porozmawiać z innymi mamami. Może udało Ci się właśnie poradzić sobie z jakimś problemem i masz potrzebę podzielenia się swoją historią. Może zainteresował Cię temat przewodni spotkania, ogłoszony przez Liderkę Twojej Grupy. Może potrzebujesz okazji, by wyjść z domu i pogadać z ludźmi, a temat spotkania nie jest szczególnie istotny. A może po prostu lubisz ludzi, których spotykasz na swojej Grupie. Ile mam, tyle różnych motywacji. Przyjdź i sprawdź, czy Mlekoteka może w jakiś sposób wpisać się w Twoje potrzeby.

Mimo tego, że spotkania Mlekoteki prowadzone są przez osoby po odpowiednich szkoleniach, nie są okazją do udzielania indywidualnych, specjalistycznych porad laktacyjnych przez Liderki czy pozostałe uczestniczki Grupy – bez względu na ich wykształcenie – i nie powinny być tak traktowane. Podczas spotkań dzielimy się na forum Grupy swoją wiedzą i doświadczeniem, dbamy o to, aby każdy uczestnik mógł zabrać głos, dyskutujemy o różnych problemach związanych z laktacją i rodzicielstwem, jednak grupa wsparcia już ze swojej definicji ma inne cele niż specjalistyczne poradnictwo. Jeśli borykasz się z jakimś szczególnym problemem, który wymaga indywidualnej porady laktacyjnej, Grupa może Cię wysłuchać, potowarzyszyć Ci w Twojej trudności czy też wskazać miejsca i osoby, do których warto się udać po poradę czy innego rodzaju wsparcie. Po to między innymi jesteśmy. Uczestniczki mogą podzielić się rozwiązaniami, które sprawdziły się dla nich przy podobnym problemie, jednak warto mieć na uwadze, że Twoja sytuacja, choć wydaje się podobna, może potrzebować zupełnie innych interwencji.

Mlekoteka na warszawskiej Białołęce

18 grudnia 2017 roku odbyło się pierwsze spotkanie nowej Grupy Wsparcia Mlekoteka na warszawskiej Białołęce. Prowadzę ją osobiście. Decyzja o uruchomieniu Grupy właśnie tutaj, wśród mojej lokalnej społeczności, dojrzewała we mnie długo, bo od samego początku Mlekoteki. Bardzo się cieszę, że ta decyzja zapadła.

Na pierwszym spotkaniu, przy ciepłej herbacie i pierniczkach, rozmawiałyśmy o tym, jakiego rodzaju wsparcia potrzebują mamy, które chcą karmić swoje dzieci naturalnie oraz jak w te potrzeby może się wpisać lokalna grupa wsparcia – taka jak nasza. Spotkanie pokazało, jak ważne dla nas, kobiet (szczególnie na etapie wczesnego rodzicielstwa), jest korzystanie z wiedzy i mądrości innych kobiet, dzielenie się swoim doświadczeniem, bycie wysłuchaną i nieocenianą, niebagatelizowanie naszych problemów oraz towarzyszenie sobie nawzajem w trudach i radościach macierzyństwa. Padło wiele słów o tym, jak ważne jest wsparcie i prawdziwe zaangażowanie partnera oraz dzielenie z nim odpowiedzialności rodzicielskiej, a także o plusach i minusach rodzin wielopokoleniowych.

Rozmawiałyśmy o tym, co to właściwie znaczy „wspierać”? Czy chodzi o dawanie rad? Decydowanie za kogoś w imię jego „dobra”? Przynoszenie młodej mamie obiadu? Wstawanie do dziecka w nocy? Proponowanie dziecku butelki zamiast piersi po to, by mama nie czuła się „uwiązana”? Dawanie prawa do bycia zmęczoną? Dla każdej z nas wsparcie może oznaczać coś innego, jednak wiele jego elementów okazuje się wspólnych. Prawdą jest również, że każda z nas może otrzymywać wsparcie w innym wymiarze. Dla części z nas otrzymywane wsparcie jest w dużej mierze adekwatne do potrzeb, dla innych – zupełnie niewystarczające. Warto się przy tym zatrzymać, ponieważ potrzeby matki i dziecka są tak samo ważne.

Bardzo ważny wątek dotyczył wsparcia ze strony personelu medycznego oraz tego, w jaki sposób uczyć kobiety karmienia piersią, ponieważ dobrze wiemy, że nie zawsze przychodzi to w sposób naturalny i oczywisty. Czy wystarczy przystawić mamie dziecko do piersi na oddziale położniczym, by umiała potem zrobić to samodzielnie? Czy wystarczy, jeśli zrobi się to kilkukrotnie? Jak powinno wyglądać wsparcie w tym zakresie i czy jest ono realne?

Za nami pierwsze, pełne życzliwości i kobiecej wrażliwości spotkanie – takie, na którym, mam nadzieję, każda z nas coś od siebie dała i coś dla siebie wzięła. Mam nadzieję, że ten początek zaowocuje dobrymi spotkaniami w nowym roku. Jeśli tylko Ci po drodze, serdecznie Ciebie na nie zapraszam! 🙂 Spotkania naszej Grupy będą się odbywać w każdy trzeci poniedziałek miesiąca. Kolejne już 15 stycznia.

Razem pielęgnujmy Kobiece Wioski.

Follow my blog with Bloglovin

 


Related Posts

Pierś zamiast kocyka

Pierś zamiast kocyka

Czy w okresie ciąży zastanawiałyście się nad tym, czy będziecie karmić piersią? A jeśli podjęłyście decyzję na tak, to czy myślałyście o tym, jak długo będziecie karmić? Przyznam, że ja będąc w pierwszej ciąży nie przywiązywałam do tych kwestii dużej wagi. I o ile karmienie […]

Nadprodukcja pokarmu, czyli rwący strumień mleka

Nadprodukcja pokarmu, czyli rwący strumień mleka

Jakże często słyszymy, że karmienie dziecka piersią zakończyło się przedwcześnie z powodu niewystarczającej ilości pokarmu. To, czy kobiece piersi wyprodukują odpowiednio dużą ilość mleka, zdaje się być głównym zmartwieniem świeżo upieczonych mam. A co jeśli mleka produkuje się za dużo? Czy istnieje coś takiego jak […]