Nosidła Isara poznałam latem zeszłego roku. Był to czas, kiedy na rynku wciąż brakowało nosideł z regulacją wielkości. Isara przekonała mnie do siebie zarówno jakością wykonania, sposobem regulacji, jak również samą historią marki. Poznajcie Isarę dzisiaj razem ze mną 🙂
Isara to marka z Rumunii, stworzona w 2012 roku przez Monicę Olariu – mamę dwójki dzieci, która jednocześnie jest doradcą noszenia. Z takiego połączenia często powstają dobre rzeczy (ileż to mam stworzyło firmy produkujące chusty i nosidła? 🙂 ) i nie inaczej było tym razem. Nosidła Isara były jednymi z pierwszych, które dały się regulować pod względem wielkości panelu.
Warto zaznaczyć, że nosidła Isara dostępne są w dwóch regulowanych rozmiarach: Standard i Toddler. Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że rozmiar Standard całkowicie otula plecy dzieci noszących ubranka w rozmiarach do 86/92. Rozmiar Toddler będzie dobry dla dzieci z ubrankami w rozmiarach 80-104. Pokusiłam się o przygotowanie tabelek z zestawieniem rozmiarów kilku popularnych nosideł, aby pokazać Wam, jak się do nich ma Isara. Znajdziecie je poniżej, a tymczasem zobaczcie, na czym polega regulacja wielkości panelu w nosidłach Isara.
Nosidła Isara – regulacja wielkości
Ogromną zaletą nosideł Isara jest to, że ich regulacja jest płynna, co oznacza, że można zmieniać wielkość panelu nawet co 1 cm. Daje to możliwość bardzo dokładnego dopasowania szerokości i wysokości panelu do aktualnych gabarytów dziecka. W poprzednim artykule pisałam Wam o Tuli Free to Grow, gdzie regulacja szerokości siedziska była 3-stopniowa. Tutaj jest ona całkowicie płynna i odbywa się dzięki szerokiemu rzepowi przyszytemu od wewnętrznej strony panelu:
Regulacja wysokości panelu odbywa się dzięki taśmom zlokalizowanym u szczytu panelu i przyszytym do szelek. Takie rozwiązanie daje możliwość skracania i wydłużania panelu nawet wówczas, kiedy dziecko jest w środku. Co więcej, nie ma problemu, bu ustawić wysokość panelu asymetrycznie (np. jeśli dziecko lubi mieć wyjętą jedną rączkę poza panel).
Isara – jak nosić?
Jak w większości nosideł ergonomicznych, w Isarze można nosić dziecko z przodu ciała oraz na plecach. W przeciwieństwie do Tuli, w Isarze istnieje możliwość odpinania szelek w miejscu ich przyczepu do panelu nosidła z boku:
Po lewej: Tula Free to Grow
Po prawej: Isara Standard
Dzięki temu możemy je skrzyżować podczas noszenia dziecka na przodzie. Docenią to osoby, które po założeniu nosidła w sposób klasyczny (szelki prosto jak w plecaku) mają wrażenie, że pasy zsuwają im się z ramion. Najczęściej jest to jedynie wrażenie, ale potrafi popsuć komfort noszenia.
Możliwość odpięcia szelek ma jeszcze jedną zaletę – dość łatwo można dzięki temu posadzić dziecko na biodrze. Taki sposób noszenia jest ciekawą opcją dla dzieci, które nudzą się podczas noszenia na przodzie, a z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy ich nosić na plecach. Posadzenie na biodrze zwiększa im pole widzenia.
Nosidło Isara Standard – porównanie wielkości
Docelowe wymiary nosidła Isara Standard są zbliżone do nosidła Tula Free to Grow – przynajmniej tak wynika z deklaracji producentów:
Jednak jeśli przyłożymy nosidła do siebie, to Isara jest nieco wyższa i szersza (bezpośrednio przy pasie biodrowym). Ma też mniejszy rozstaw szelek u szczytu panelu.
Pozostając przy porównaniu obu nosideł, warto wspomnieć o innym rodzaju mocowania kapturków:
…oraz innym rodzaju wypełnienia panelu przy nóżkach dziecka. W nosidłach Isara te wypełnienia są szersze:
Cechą, która łączy nosidła Isara i Tula, jest rodzaj wypełnienia pasów – biodrowego i naramiennych. W Tuli wypełnienia są odrobinę grubsze, ale ta różnica jest naprawdę niewielka. Oba nosidła mają na sztywno wypełnione pasy biodrowe. Dobrze odciążają podczas noszenia cięższych dzieci.
Grubość wypełnienia szelek w nosidłach Isara i Tula Free to Grow
Isara Standard – dla jakich dzieci?
Podobnie jak Tulę Free to Grow, nosidło Isara Standard rekomenduję dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać, a więc mogą przebywać przez dłuższy czas w pozycji siedzącej, którą narzuca im nosidło o takiej konstrukcji. Mocno wypełniony pas biodrowy oraz szelki mocowane w połowie wysokości panelu sprawiają, że dziecko chętnie się wypłaszcza – jego nóżki znajdują się w dość dużym odwiedzeniu, miednica przytula się do rodzica, a górna część ciała dziecka dąży do wyprostu. Dla dziecka, które potrafi już siadać, a więc jego kręgosłup ma wykształconą przynajmniej część swoich charakterystycznych, esowatych krzywizn (lordoza szyjna + kifoza piersiowa), tego rodzaju nosidło, dobrze dobrane rozmiarem, jest w porządku. Dla tych dzieci pozycja siedząca w nosidle nie jest ryzykowna.
Jeśli z jakiegoś powodu potrzebujemy nosidła wcześniej, wybierzmy przynajmniej takie, które mniej wypłaszcza dziecko (przykłady: Storchenwiege, Fidella). Często wiąże się to ze słabiej wypełnionymi pasami, ale moje osobiste zdanie jest takie, że skoro dziecko ma iść na jakiś kompromis, to – wybaczcie – my też możemy. Zresztą, dla niektórych osób słabiej wypełnione pasy są przeszkodą, a dla innych zaletą.
Isara Toddler – wypełnia lukę na rynku
Obecnie ze świecą szukać nosideł, które wypełniają lukę pomiędzy nosidłami w rozmiarze „baby” i „toddler”. Bywa, że dziecko wyrasta z mniejszego nosidła, ale jest jeszcze za małe na klasyczne, nieregulowane nosidło dla starszaków. Pisałam Wam kiedyś o nosidłach Doux-Doux w rozmiarze L, które są czymś pomiędzy jednym i drugim typem, pisałam o Fidelli Fusion Toddler, która reguluje się od rozmiaru 74 do 98, a dzisiaj pora na Isarę Toddler, która rośnie od rozmiaru 80 do 98/104 (bliżej jej do 104). Świetnie nosi cięższe dzieci (ma atest do 20 kg). Zobaczcie, jak jej wymiary przedstawiają się na tle innych popularnych nosideł dla większych dzieci:
Jeśli Wasze dziecko nosi już ubranka przynajmniej w rozmiarze 80 i jeśli uznacie, że jest Wam w Isarze wygodnie, to to nosidło najprawdopodobniej będzie Wam służyć do samego końca noszenia.
Isara – nosidła ergonomiczne szyte z chust
Większość nosideł Isara szytych jest z tkanin o splocie prostym, jednak od pewnego czasu marka produkuje również nosidła z tkanin o splocie skośno-krzyżowym, a więc takich, z jakich powstają dobrej jakości chusty tkane do noszenia dzieci. W ostatni czasie oprócz tzw. full wrap conversions (nosideł szytych w całości z tkanin chustowych) w ofercie marki pojawiły się również tzw. half wrap conversions, czyli nosidła, które mają panel uszyty z tkaniny chustowej, natomiast pasy obszyte są tkaniną o splocie prostym, co nieco obniża koszt nosidła w stosunku do ceny full wrap conversion:
Tkaniny chustowe znane są ze swej wytrzymałości. Ułatwiają też dziecku umoszczenie się w nosidle, ponieważ delikatnie wyciągają się po skosach. Jest to dodatkowa zaleta tych nosideł, co nie oznacza, że te szyte ze zwykłych tkanin nie są warte uwagi.
Ponieważ dla coraz większej liczby rodziców jest to ważne, chciałabym dodać na koniec, że produkcja tkanin i samych nosideł Isara odbywa się w całości na terenie Unii Europejskiej (Rumunia, Francja, Portugalia). Użyte tkaniny mają certyfikat GOTS (100% bawełna organiczna). Produkty spełniają zarówno europejskie, jak i amerykańskie normy bezpieczeństwa.