psycholog dziecięcy, pomoc okołoporodowa, rodzicielstwo, chustonoszenie

Nosidełka dla dzieci – rodzaje i różnice

Na rynku gadżetów dziecięcych roi się od różnych sprzętów służących do noszenia maluchów. Wśród nich znajdują się różnej maści nosidełka dla dzieci. W tym wpisie chciałabym przedstawić podstawowe ich rodzaje oraz podpowiedzieć, jakie rodzaje nosideł są warte zakupu.

Uwagi wstępne:
1. W przypadku niemowląt, które nie opanowały jeszcze umiejętności samodzielnego siadania, najbardziej optymalnym narzędziem do ich noszenia jest prawidłowo zawiązana chusta tkana. Daje ona możliwość uzyskania prawidłowej pozycji dziecka, a więc takiej, która odciąża jego kręgosłup oraz wspiera rozwój stawów biodrowych, jak również utrzymuje tę pozycję przez cały czas noszenia. O prawidłowej pozycji dziecka w chuście pisałam TUTAJ. Jeżeli z istotnych dla Ciebie powodów chusta tkana nie jest rozwiązaniem dla Was, skontaktuj się z doradcą noszenia – być może uda Wam się znaleźć rozwiązanie kompromisowe dostosowane do Waszych możliwości.
2. Zarówno w chustach, jak i nosidłach, dzieci nosimy jedynie przodem do rodzica – nigdy przodem do świata. Bez względu na to, co producenci nosideł umieszczają w instrukcjach dołączanych do sprzętu, na chwilę obecną nie istnieje żadne narzędzie, które umożliwiałoby w pełni bezpieczne noszenie dzieci twarzą do świata.

Nosidło czy wisiadło?

Wśród nosideł dla dzieci wyodrębnić możemy nosidła z szerokim lub wąskim panelem, a więc tą częścią nosidła, która opatula plecy dziecka. Zgodnie z zamysłem producentów, panel nosideł z szerokim panelem powinien sięgać od jednego do drugiego dołu podkolanowego, a więc ma stanowić podporę zarówno dla kości miednicy dziecka, jak również dla kości udowych na całej ich długości. W przypadku nosideł z wąskim panelem, panel służy przede wszystkim za podporę dla kości miednicy, bez uwzględnienia podparcia dla kości udowych. Z tego właśnie względu nosidełka dla dzieci z wąskim panelem określane są mianem „wisiadeł”, ponieważ dziecko de facto wisi w nich na kroczu:

Wisiadła

Międzynarodowy Instytut ds. Dysplazji Bioder uznał tego typu nosidełka dla dzieci za potencjalnie szkodliwe dla rozwoju stawów biodrowych niemowląt. Taki sposób noszenia dzieci może przyczyniać się do zwichnięć stawów biodrowych lub rozwoju dysplazji.

Nosidełka dla dzieci - wisiadło i nosidło

Nosidełka dla dzieci - nosidło i wisiadło

Co więcej, w ślad za zwisającymi nóżkami dziecka idzie, niestety, prosta miednica oraz prosty kręgosłup, ponieważ nie ma możliwości jego zaokrąglenia. Kręgosłup dziecka nie jest w żaden sposób odciążony.

Nosidełka dla dzieci – miękkie czy sztywne?

Drugim kryterium podziału nosideł dla dzieci jest to, czy panel nosidła jest miękki czy sztywny (usztywniany). Pamiętajmy, że dobry sprzęt do noszenia dzieci powinien dawać możliwość ciasnego opatulenia ciała dziecka na całej długości kręgosłupa, dzięki czemu może stanowić dla niego właściwą podporę. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy dziecko zasypia w nosidle – w takiej sytuacji panel nosidła jest jedynym narzędziem, które podtrzymuje dziecko w bezpiecznej i stabilnej pozycji, ponieważ dziecku spada wówczas napięcie mięśniowe właściwe dla stanu czuwania. „Przyklejenie” ciała dziecka do ciała osoby noszącej ma również tę zaletę, że lepiej odciąża osobę noszącą, co również ma ogromne znaczenie!

Z tego względu warto wybierać nosidełka dla dzieci, które mają panel uszyty z miękkich tkanin, niczym nie wypełnionych. Taki panel bez problemu dostosowuje się do kształtu pleców dziecka, przez co może dać podparcie kręgosłupowi na wszystkich jego odcinkach – łącznie z odcinkiem szyjnym.

Nosidełka dla dzieci

Nosidło typu miękkiego – Storchenwiege Babycarrier

Dziecko umieszczone w nosidle z usztywnianym panelem najczęściej nie ma właściwego podparcia dla głowy oraz górnego odcinka kręgosłupa, co świetnie widać na pierwszym zdjęciu w tym artykule. Ale żeby było ciekawiej, niektórzy producenci przesadzają w drugą stronę… 😉 Mam nadzieję, że ten kołnierz ortopedyczny jest odpinany…

Wisiadło 1

Nosidła usztywniane nie są również komfortowe podczas ciepłych pór roku, ponieważ dodatkowa pianka grzeje.

Nosidła ergonomiczne

Zawężając wybór do nosideł o szerokim oraz miękkim panelu, dochodzimy do podstawowych rodzajów nosideł określanych mianem ergonomicznych. Do tej grupy zaliczają się nosidełka dla dzieci wiązane, hybrydowe oraz klamrowe.

Mei-tai (MT)

Do najbardziej popularnych nosideł miękkich wiązanych należą nosidła azjatyckie typu mei-tai. Nosidło typu mei-tai jest nosidłem w całości wiązanym, a więc posiada wiązany pas biodrowy oraz wiązane pasy naramienne. Często nosidła MT mają dwustronny panel – ich konstrukcja umożliwia łatwe zakładanie nosidła zarówno na lewą, jak i prawą stronę. Jeśli mei-tai uszyte jest z chusty do noszenia dzieci, nazywamy je chusto-MT.

Zakładanie mei-taia nie jest skomplikowane. Wprawdzie po rozwinięciu nosidła może się wydawać, że długie pasy naramienne są kłopotliwe…

Nosidło mei tai

Nosidło mei-tai „Lawendowy wiatrak” Doux-Doux

…ale tego rodzaju nosidło zakłada się naprawdę w ciągu paru chwil! 

Nosidło mei tai

Nosidło mei-tai Madame Googoo

Przykłady marek z nosidłami typu MT: LennyLamb, Fidella FlyTai (chusto-MT), My Owl Town, Doux-Doux, Madame Googoo, Didytai, Pathi, Hop-tye

Nosidła hybrydowe – hybrydy

Nosidełka dla dzieci hybrydowe posiadają pas biodrowy zapinany na klamrę oraz wiązane pasy naramienne. W zakładaniu są bardzo podobne do nosideł typu MT – jedyna różnica polega na tym, że pas biodrowy zapinamy na klamrę zamiast wiązania go na supeł.

Nosidełka dla dzieci

Nosidła hybrydowe: Bondolino, Storchenwiege Babycarrier

Przykłady marek z nosidłami hybrydowymi: Storchenwiege Babycarrier, My Owl Town, Doux-Doux, Bondolino (tutaj pas biodrowy zapinany jest na rzep)

Więcej o Storchenwiege Babycarrier pisałam TU.

Nosidełka dla dzieci klamrowe

Nosidła klamrowe nazywane są również po prostu nosidłami ergonomicznymi (w skrócie „ergo”). Nie oznacza to oczywiście, że wspomniane wyżej nosidła wiązane nie są ergonomiczne. Chodzi jedynie o to, że producenci nosideł zarezerwowali określenie „ergonomiczne” dla nosideł klamrowych i takie nazewnictwo funkcjonuje powszechnie. Jeśli więc znajdziecie w internecie produkt o nazwie „nosidło ergonomiczne”, najpewniej będzie to właśnie nosidło klamrowe.

W nosidłach klamrowych zarówno pas biodrowy, jak i pasy naramienne zapinane są na klamry. Ten typ nosidła różni się od dwóch powyższych również sposobem mocowania pasów naramiennych, bowiem jedna ich część przyszyta jest do panelu mniej więcej w połowie jego wysokości. Ma to o tyle znaczenie, że kręgosłup dziecka w nosidle klamrowym poddawany jest pewnemu naciskowi miejscowemu w dolnej części odcinka piersiowego. To właśnie z tego względu dla dzieci w pierwszym roku życia polecam przede wszystkim nosidła wiązane (mei-taie lub hybrydy). Praktyka pokazuje, że łatwiej w nich zaokrąglić kręgosłup dziecka, a więc go odciążyć. Wyjątkiem są nosidła klamrowe Fidella Fusion oraz nosidła typu onbuhimo, o których za chwilę.

Nosidełka dla dzieciRóżnica pomiędzy nosidłem wiązanym a klamrowym

Przykłady marek z nosidłami klamrowymi (ergo): LennyLamb, Manduca, Tula, Doux-Doux, Fidella, Ergobaby, Madame Googoo

Onbuhimo – nosidełka klamrowe bez pasa biodrowego

Specyficznym typem nosidełek klamrowych są onbuhimo, a więc japońskie nosidła bez pasa biodrowego. W wersji klasycznej pasy naramienne blokuje się w kółkach, które wszyte są u podstawy panelu, ale w „unowocześnionych” wersjach zamiast kółek wszyte są po prostu klamry.

Onbuhimo nosi się najczęściej na plecach, ale zakładanie ich na przodzie również jest możliwe i bardzo proste.

Dzięki temu, że nosidło nie ma pasa biodrowego, jest często wybierane przez kobiety w ciąży, a także osoby wysokie, dla których ważne jest, by móc umieścić dziecko na dowolnej wysokości – na tyle wysoko, by cokolwiek widziało zza pleców rodzica.

Fidella Onbuhimo nosidło ergonomiczne dla dzieciNosidełko Fidella Onbuhimo z regulowaną wielkością panelu

Więcej o nosidle Fidella Onbuhimo pisałam TU.

Wszystkie wspomniane typy nosideł ergonomicznych dają możliwość noszenia malucha na przodzie oraz na plecach rodzica. Ta druga opcja jest dla osób noszących szczególnie korzystna, a i dzieci zwykle ją lubią. Dzięki noszeniu na plecach mogą więcej widzieć, a poza tym ich błędnik jest im wdzięczny 😉

Nosidełka dla dzieci

Rozmiary nosideł ergonomicznych

Większość dostępnych na rynku nosideł ma panele o stałej szerokości i wysokości. W takim przypadku należy dopasować nosidło do gabarytów dziecka i zmieniać je wraz z upływem czasu.

Są firmy, które szyją nosidła na wymiar (My Owl Town, Doux-Doux, Madame Googoo). Inne marki mają dostępne nosidła w dwóch rozmiarach: standardowym i tzw. rozmiarze „toddler”, czyli dla starszaka (np. LennyLamb, Tula). Niestety, często jest tak, że kiedy dziecko wyrasta z rozmiaru standardowego, nosidła „toddler” są na nie jeszcze za duże. W tę lukę dobrze wpisuje się rozmiar L nosideł Doux-Doux. Rękodzielnicza, uznana przez koneserów marka Doux-Doux, szyje nosidła na wymiar, ale również w trzech z góry ustalonych rozmiarach: M, L oraz XL. Można uogólnić, że rozmiar M odpowiada rozmiarowi standardowemu, XL to rozmiar „toddler”, natomiast L to właśnie rozmiar pośredni.

Są również nosidła, które mają możliwość mniej lub bardziej płynnej regulacji swoich wymiarów. Należą do nich na przykład:
Storchenwiege Babycarrier (płynna regulacja szerokości panelu; nosidło opatula plecy dziecka do karku do osiągnięcia przez nie rozmiaru ubranek ok. 80/86),
Fidella (płynna regulacji szerokości oraz wysokości panelu; rozmiar Baby do rozmiaru 74/80, rozmiar Toddler od 74 do 98/104),
Isara (płynna regulacja szerokości i wysokości panelu; rozmiar Standard do rozmiaru 86/92, rozmiar Toddler od 80 do 98/104),
– Bondolino (dwustopniowa regulacja szerokości panelu),
– Didytai (płynna regulacja szerokości panelu),
– Hop-tye (płynna regulacja szerokości panelu),
– Manduca (dwustopniowa regulacja wysokości panelu),
– My Owl Town (płynna regulacja szerokości panelu),
Tula Free to Grow (nowość z trzystopniową regulacją szerokości oraz płynną regulacją wysokości panelu; nosidło rośnie do rozmiaru ok. 86).

Nosidła IsaraNosidła Isara z regulowaną wielkością panelu

Takie nosidła bywają nieco bardziej uniwersalne i łatwiej w nich zadbać o prawidłową pozycję dziecka – nosidło rośnie wraz z dzieckiem i w miarę upływu czasu modyfikujemy wymiary sprzętu.

Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku niektórych nosideł można skracać lub wydłużać panel poprzez zawinięcie pasa biodrowego wokół jego osi – jest to szczególnie łatwe w przypadku nosideł typu mei-tai. Tym sposobem zyskujemy możliwość jedynie skokowych zmian rozmiarów (o wysokość pasa biodrowego), ale bywa, że jest to pomocne.

Wysokość panelu nosidła

Jeżeli dziecko sypia w nosidle, idealnie jest, jeśli panel nosidła sięga mu do karku lub potylicy. Główkę dziecka można dodatkowo wesprzeć kapturkiem, o ile takowy jest dołączony do nosidła, ale pamiętajmy, że kapturek ma za zadanie podtrzymywać samą główkę dziecka, a nie zastępować brakującą część panelu w zbyt małym nosidle.

Nosidełka dla dzieci

Jeśli drzemki w trakcie noszenia już się nie zdarzają, siedzącemu dziecku panel może się kończyć nawet na wysokości pach – dziecko jest wówczas noszone z rączkami na zewnątrz nosidła. Pamiętać tylko należy o tym, że taki sposób noszenia gorzej odciąża osobę noszącą – dziecko jest „przyklejone” do nas na mniejszej powierzchni.

Nosidełka dla dzieci - LennyLambNosidełko klamrowe LennyLamb

Warto wiedzieć, że nie istnieje nosidło uniwersalne, które by pasowało dla każdego dziecka i dla każdego rodzica. Nosidła mają przeróżne konstrukcje i wymiary. Polecam sprawdzenie, czy w Waszej miejscowości działa lokalna wypożyczalnia chust i nosideł lub jakieś inne miejsce, w którym można przymierzyć lub wypożyczyć nosidło przed zakupem.

Follow my blog with Bloglovin


Related Posts

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Jeśli jesteście na etapie wyboru pierwszego nosidła dla swojego dziecka, przeczytajcie koniecznie o niemieckim nosidle Storchenwiege Babycarrier (model produkowany od 2015 roku). Dzieci zaczynają być noszone na różnym etapie wiekowym. Duża część rodziców sięga po chusty tkane, które są narzędziem najbardziej uniwersalnym, świetnie sprawdzającym się […]

Nosidło Fidella Fusion z płynną regulacją wielkości

Nosidło Fidella Fusion z płynną regulacją wielkości

Na rynku nosideł niewiele jest takich, które oferują płynną regulację wielkości panelu w zależności od gabarytów dziecka. Jeśli jakieś wpadnie mi w ręce, od razu świecą mi się oczy. Wybór nosidła dla dziecka nie jest wcale rzeczą prostą, tym bardziej, jeśli nosidło ma stałe wymiary. […]