psycholog dziecięcy, pomoc okołoporodowa, rodzicielstwo, chustonoszenie

5 cech, za które uwielbiam chusty Storchenwiege

Z chustami do noszenia dzieci zetknęłam się po raz pierwszy w 2010 roku, kiedy przyszedł na świat nasz pierwszy syn. Przez moje ręce przewinęło się bardzo wiele chust. Są takie marki, które darzę ogromnym sentymentem – na przykład dlatego, że były moimi pierwszymi. Są również takie, na których po prostu najlepiej mi się pracuje. Moi uczniowie wiedzą, że 70% moich chust szkoleniowych stanowią chusty Storchenwiege. Myślę, że Chuck Norris też był w nich noszony 😉

chusty Storchenwiege do noszenia dzieciZastanawiałam się wiele razy, co takiego w sobie mają. Na rynku jest przecież mnóstwo marek. Firmy prześcigają się w ofertach wzorów i kolorów. Głowa puchnie, a górna granica cenowa w zasadzie nie istnieje. Kto chce, znajdzie chustę w dowolnym kolorze, dowolnej grubości i dowolnym składzie. Ba! Są firmy, które tkają na indywidualne zamówienie 🙂 Pomijając jednak takie rarytasy, są na rynku chusty utkane ze 100% bawełny, które naprawdę świetnie dają radę. Przykładem jest niemiecka marka Storchenwiege (czyt. sztorsienwige). Mimo, że firma nie wypuszcza co miesiąc kilku nowości (szczerze mówiąc, nowe kolory pojawiają z częstotliwością raz na dwa lata 😉 ), to cenię tę markę bardzo. Gdybym miała wymienić, za co szczególnie, powiedziałabym, że za:

1. Dobry stosunek grubości do nośności

Chusty Storchenwiege nie są grube. Wszystkie Storchenwiege Leo, a więc chusty tkane splotem diamentowym (odmiana splotu skośnokrzyżowego) mają gramaturę ok. 210 g/m2:

chusty Storchenwiege do noszenia dzieciZ kolei chusty w pasy mają gramaturę ok. 220-230 g/m2. To nie jest dużo (trudno je nazwać „puchatymi kocykami”), a mimo to komfort noszenia w tych chustach jest nieporównywalnie większy niż w innych o podobnej gramaturze. Jest to właściwość nie do przecenienia szczególnie wiosną i latem, kiedy szukamy chust cieńszych, a jednocześnie dobrze noszących.

Fot. Julia Świderskachusty Storchenwiege do noszenia dzieci

2. Jakość przędzy

Chusty Storchenwiege zdają się niezniszczalne. Miałam w swoich rękach chusty przynajmniej 10-letnie, które były jak wino. One się po prostu nie zużywają. Nie odkształcają. Nie wypychają. Producent pozwala na pranie w 60 stopniach, co może świadczyć zarówno o bardzo dobrej jakości przędzy, jak i użytych barwników, które nie spierają się mimo upływu lat.

chusty Storchenwiege do noszenia dzieci

Chusta Storchenwiege Leo violett

3. Strukturę włókna, która sprawia, że chusta trzyma wiązanie

Jeśli chodzi o chusty szkoleniowe, to to jest właściwość, którą cenię zdecydowanie najbardziej. Chusty Storchenwiege mają w sobie pewnego rodzaju „surowość” i, co ważne, zachowują ją przez lata. Nie jest to tożsame z twardością chusty, ponieważ Storchenwiege świetnie pracują, dobrze poddając się naszym ruchom. Świeżo po wyjęciu z pudełka mogą sprawiać wrażenie sztywnych, natomiast ich „złamanie” nie nastręcza problemów. Odwdzięczą się z nawiązką i to szybko – głównie tym, że raz zawiązane nie będą się luzować, a jeśli w trakcie dociągania chusty nie wszystko idealnie skoordynujemy i coś nam się przypadkiem wysunie z ręki, jest szansa, że nie będziemy musieli zaczynać całego dociągania od początku. Włókna chusty zaczepiają się delikatnie o siebie, a nie suną jak po maśle.

Wiem, że są osoby, które wolą bardzo miękkie, flanelkowate chusty, które w dotyku przypominają muślin, jednak widzę, że na szkoleniach takie chusty z reguły gorzej się sprawdzają. Zawsze podkreślam, że jeśli potrafimy dociągać chustę (a m.in. tego uczymy się podczas szkolenia), to nie potrzebna nam chusta z poślizgiem, tym bardziej, że poślizg działa w obie strony 😉 Ze „storczyków” wychodzą za to takie kangury :):

chusty Storchenwiege do noszenia dzieci4. Elegancję

Tu mam na myśli linię chust Storchenwiege Leo tkane splotem diamentowym. Dwukolorowe, z różnokolorowymi krawędziami ułatwiającymi wiązanie, o klasycznym, nienarzucającym się pięknie. Doceniają je szczególnie osoby lubiące klasykę.

chusty Storchenwiege do noszenia dzieciChusta Storchenwiege Leo marine

chusty Storchenwiege do noszenia dzieci

Chusta Storchenwiege Leo schwarz-weiss

5. Stosunek jakości do ceny

Chusty Storchenwiege nie są tanie jak barszcz. Kosztują ponad 300 zł (cena zależy od długości), ale nie znam chust takiej jakości w podobnych cenach lub niższych.

chusty Storchenwiege do noszenia dzieci

A Wy znacie chusty Storchenwiege? Jakie macie doświadczenia? 🙂

P.s. Jeśli szukacie swojej pierwszej chusty do noszenia dzieci, zajrzyjcie również TU.

Follow my blog with Bloglovin


Related Posts

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Jeśli jesteście na etapie wyboru pierwszego nosidła dla swojego dziecka, przeczytajcie koniecznie o niemieckim nosidle Storchenwiege Babycarrier (model produkowany od 2015 roku). Dzieci zaczynają być noszone na różnym etapie wiekowym. Duża część rodziców sięga po chusty tkane, które są narzędziem najbardziej uniwersalnym, świetnie sprawdzającym się […]

Nosidło Fidella Fusion z płynną regulacją wielkości

Nosidło Fidella Fusion z płynną regulacją wielkości

Na rynku nosideł niewiele jest takich, które oferują płynną regulację wielkości panelu w zależności od gabarytów dziecka. Jeśli jakieś wpadnie mi w ręce, od razu świecą mi się oczy. Wybór nosidła dla dziecka nie jest wcale rzeczą prostą, tym bardziej, jeśli nosidło ma stałe wymiary. […]