psycholog dziecięcy, pomoc okołoporodowa, rodzicielstwo, chustonoszenie

Wiązanie chusty – węzeł płaski

Węzeł płaski jest optymalnym sposobem zakończenia wiązania z chusty długiej. Poznaj jego zalety i zobacz, jak go zawiązać.

Kiedy wiążemy chustę do noszenia dzieci, musimy być uważni podczas całego procesu wiązania. Łatwo zepsuć sobie pracę, jeśli stracimy czujność i wypuścimy dociągnięte pasma chusty. Jednym z newralgicznych momentów jest wiązanie węzła. Wydawać by się mogło, że najważniejsze już za nami i można zrobić głęboki wydech. „Już był w ogródku, już witał się z gąską” 😉 Tymczasem… właśnie wtedy potrzebna jest nasza wzmożona czujność. Po pierwsze, w trakcie manewrowania chustą w węźle musimy utrzymać napięcie wszystkich jej pasm, a to wymaga ostrożności. Po drugie, cała szerokość chusty musi znaleźć się w węźle (nie wiążemy na skosach chusty!). Po trzecie, węzeł musi być dobrze zaciśnięty. Po czwarte, węzeł musi być zawiązany w taki sposób, żeby chusta nie wysuwała się w trakcie noszenia. Dobrze by było, gdyby dodatkowo był dla nas komfortowy i wyglądał estetycznie.

węzeł płaskiWęzeł płaski – zalety

Najczęściej polecanym rodzajem węzła stosowanego dla chust do noszenia dzieci jest węzeł płaski, czasami zwany węzłem prostym lub węzłem przyjaźni. Żeglarze mówią, że świetnie nadaje się do łączenia lin o zbliżonych średnicach, a dobrze zaciśnięty trudno się rozwiązuje. W przypadku cienkich lin bywa to nawet problemem, bo trudno je rozplątać. Wiążąc chustę, nie musimy się tego specjalnie obawiać, ponieważ nawet najcieńsza chusta ma swoją szerokość, a więc węzeł jest na tyle duży, że można sobie z nim w miarę szybko poradzić.

Konstrukcja węzła płaskiego sprzyja jego samoistnemu zaciskaniu pod obciążeniem (np. pod ciężarem dziecka w chuście). Jego dodatkową zaletą jest fakt, że… jest płaski 😉 Nie uciska nam brzucha czy też kręgosłupa, a do tego dobrze wygląda. Obie poły chusty wychodzą z węzła od dołu i zwisają luźno. Nic nie odstaje od ciała. Mając taki węzeł na plecach (np. w wiązaniu typu kieszonka) możemy się z nim wygodnie oprzeć na krześle.

Węzeł płaski – jak wiązać?

1. W pierwszym kroku należy skrzyżować poły chusty w jednej dłoni. W tym celu przygotuj dłoń, do której chcesz podać sobie połę chusty – zadbaj o to, żeby kciuk i palec wskazujący dłoni, która przyjmie połę, znalazł się po tej samej stronie chusty (zdjęcie poniżej). Właśnie pomiędzy te palce za chwilę trafi druga poła chusty.

Węzeł płaski Chustodzieciaki2. Nałóż jedną połę na drugą. Trzymaj mocno i staraj się odciągać chustę od ciała, by utrzymać jej napięcie.

Węzeł płaski Chustodzieciaki3. Wolną ręką złap dolną połę chusty.

Węzeł płaski Chustodzieciaki4. Przełóż ją w całości od góry przez szczelinę pomiędzy chustą a Twoim ciałem.

Węzeł płaski ChustodzieciakiWęzeł płaski Chustodzieciaki5. Zaciśnij mocno. Masz już węzeł pojedynczy. Jesteś w połowie drogi 😉

Węzeł płaski Chustodzieciaki6. Skrzyżuj poły chusty tak, żeby dolna poła pozostała na dole. W tym celu przygotuj najpierw dolną dłoń na przyjęcie chusty (jak w punkcie 1), a następnie nałóż górną połę na dolną.

Węzeł płaski ChustodzieciakiWęzeł płaski Chustodzieciaki7. Wolną ręką złap dolną połę chusty.

Węzeł płaski Chustodzieciaki8. Przełóż ją w całości przez szczelinę.

Węzeł płaski Chustodzieciaki9. Zaciśnij mocno na boki – najlepiej w różnych płaszczyznach.

Węzeł płaski ChustodzieciakiWęzeł płaski ChustodzieciakiWęzeł płaski Chustodzieciaki10. Voila! Otrzyj pot z czoła 😉

Węzeł płaski ChustodzieciakiA teraz zobacz wszystko jeszcze raz w skróconej wersji na sznureczkach, które z miłą chęcią dla Was pokolorowałam 🙂

Węzeł płaski Chustodzieciaki

Łatwe, prawda? 🙂 Ten rodzaj węzła można stosować nie tylko do chusty, ale wszędzie tam, gdzie potrzeba porządnego supła.

Miłego noszenia!

Follow my blog with Bloglovin

 


Related Posts

Nosidełka dla dzieci – rodzaje i różnice

Nosidełka dla dzieci – rodzaje i różnice

Na rynku gadżetów dziecięcych roi się od różnych sprzętów służących do noszenia maluchów. Wśród nich znajdują się różnej maści nosidełka dla dzieci. W tym wpisie chciałabym przedstawić podstawowe ich rodzaje oraz podpowiedzieć, jakie rodzaje nosideł są warte zakupu. Uwagi wstępne: 1. W przypadku niemowląt, które nie opanowały […]

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Jeśli jesteście na etapie wyboru pierwszego nosidła dla swojego dziecka, przeczytajcie koniecznie o niemieckim nosidle Storchenwiege Babycarrier (model produkowany od 2015 roku). Dzieci zaczynają być noszone na różnym etapie wiekowym. Duża część rodziców sięga po chusty tkane, które są narzędziem najbardziej uniwersalnym, świetnie sprawdzającym się […]