W swojej praktyce szkoleniowej widzę, że chusty kółkowe cieszą się dużym zainteresowaniem rodziców. Chusta kółkowa często stanowi dodatkową pomoc w codziennym życiu z małym dzieckiem (więcej o chustach kółkowych pisałam m.in. TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ). Ponieważ rynek chustowy obfituje w chusty różnej konstrukcji, chciałabym dziś pokazać, na co zwrócić uwagę przy zakupie chusty kółkowej.
Długość chusty kółkowej
Chusty kółkowe są średnio dwa razy krótsze od chust wiązanych. Najpowszechniej używane chusty wiązane mają długość 3,6-4,6 m, tymczasem w przypadku chust kółkowych jest mowa o ok. 2 m tkaniny. O ile w przypadku chust wiązanych wybór długości jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju wiązania, które chcemy uzyskać i w pewnym stopniu również od naszych gabarytów, o tyle w odniesieniu do chust kółkowych długość to w dużej mierze po prostu kwestia estetyki (krótszy bądź dłuższy ogon pozostający po dociągnięciu chusty).
Całkiem sporo firm szyje chusty kółkowe tylko w jednym rozmiarze i jest to zwykle ok. 2 m. Taka długość jest na tyle uniwersalna, że z powodzeniem zawiąże ją osoba niska bądź wysoka, szczupła lub z nadwagą. Jeżeli ogon okaże się dla nas zbyt długi, można go dodatkowo owinąć wokół kółek, jak na zdjęciu poniżej:
Osoby niskie i szczupłe, dla których 2-metrowa chusta kółkowa jest mimo wszystko za długa, mogą rozejrzeć się za chustami marek, które oferują chusty w więcej niż jednym rozmiarze (np. Little Frog, Natibaby), aczkolwiek faktem jest, że oferta chust krótszych jest zwykle mniej bogata.
Ramię chusty kółkowej
Drugą sprawą, którą warto wziąć pod uwagę przy zakupie chusty kółkowej, jest sposób wszycia kółek. Część chusty obejmująca kółka zwana jest ramieniem chusty kółkowej. Do najbardziej powszechnych rodzajów ramion chust kółkowych należą ramię proste i ramię zakładkowe.
Ramię proste chusty kółkowej
Ramię proste powstaje wtedy, kiedy przewleka się tkaninę przez kółka i zszywa ją po drugiej stronie w taki sposób, że tworzy się wolna przestrzeń, w której kółka mogą się swobodnie poruszać, a tkanina bez przeszkód się na nich rozkłada.
Chusta kółkowa z ramieniem prostym Owocowy Cube marki Little Frog
Ramię zakładkowe chusty kółkowej
Ramię zakładkowe różni się od ramienia prostego tym, że w części chusty obejmującej kółka znajdują się zakładki, co oznacza, że z powodu dodatkowych szwów chusta nie rozkłada się na kółkach, lecz ma stałą szerokość. Dodatkowo kółka nie mają swobody ruchu.
Chusta kółkowa z ramieniem zakładkowym Savanna Ring marki Natibaby
Źródło zdjęcia: natibaby.pl
Czy rodzaj ramienia chusty kółkowej ma znaczenie?
Rodzaj ramienia ma duże znaczenie praktyczne. Kiedy zakładamy chustę kółkową, zależy nam na tym, żeby:
- chusta nas jak najlepiej odciążyła oraz
- aby po dociągnięciu chusty jej kółka pozostały na wygodnej dla nas i dziecka wysokości, a więc stosunkowo wysoko.
Im mocniej rozłożymy chustę na ramieniu oraz im wyżej znajdą się kółka, tym większa szansa na optymalne odciążenie osoby noszącej. Wysokość, na jakiej znajdują się kółka, ma również wpływ na komfort dziecka. Chcemy uniknąć sytuacji, w której kółka opadają zbyt nisko i mają kontakt z jego ciałem.
Zarówno w chuście kółkowej z ramieniem prostym, jak i zakładkowym, można nosić wygodnie, jednak z moich doświadczeń wynika, że wysoki komfort wiązania i noszenia jest łatwiejszy do uzyskania w chustach z ramieniem prostym i więcej rodziców decyduje się na zakup właśnie takiego rodzaju chusty.
Z czego to wynika?
Chusty kółkowe z ramieniem prostym
Chustę kółkową z ramieniem prostym możemy rozłożyć szeroko na swoim ramieniu i jednocześnie utrzymać kółka wysoko, w zagłębieniu tuż pod obojczykiem:
Chusta kółkowa z ramieniem prostym Lazurowe Echo marki Little Frog
Przy takim zawiązaniu chusty zyskujemy dobre odciążenie swojego kręgosłupa, kółka znajdują się wysoko, a zatem dziecko nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu, a górne pasma chusty dają dobre podparcie dla główki dziecka, ponieważ biegną lekko w górę (poprawna jest również wersja, w której górna krawędź chusty biegnie zupełnie w poziomie, natomiast warto unikać sytuacji, gdy zakręca w dół).
Chusty kółkowe z ramieniem zakładkowym
Jak wspomniałam wyżej, chusty z ramieniem zakładkowym również można zawiązać wygodnie, jednak może być to nieco trudniejsze, szczególnie dla osób, które mają mocniej zbudowane ramiona, a więc potrzebują więcej tkaniny, aby objąć chustą swoje ramię. Na poniższych zdjęciach widać, że aby rozłożyć chustę na ramieniu należy nieco niżej zsunąć kółka.
Chusta kółkowa z ramieniem zakładkowym DidySling Jacob marki Didymos
Źródło zdjęcia: didymos.de
(Marka Didymos szyje chusty kółkowe zarówno z ramieniem prostym, jak i zakładkowym!)
Chusta kółkowa z ramieniem zakładkowym Serduszka marki LennyLamb
Źródło zdjęcia: lennylamb.pl
(Marka LennyLamb szyje chusty kółkowe zarówno z ramieniem prostym, jak i zakładkowym!)
Gdybyśmy zostawili kółka tak wysoko, jak w chuście z ramieniem prostym, możliwe byłyby dwa efekty:
- zakładki uciskałyby nam obojczyk, a więc odczuwalibyśmy dyskomfort,
- nie dalibyśmy rady rozłożyć chusty szeroko na ramieniu, a więc chusta gorzej spełniałaby swoją funkcję odciążającą.
Co z kolei, jeśli kółka zsuniemy niżej, jak na zdjęciach powyżej? Całkiem możliwe, że w przypadku noszenia dziecka na biodrze będzie nam wygodnie (Panie na zdjęciach wyglądają na zadowolone, dzieci również 🙂 ). Sprawa może się nieco skomplikować, jeśli będziemy chcieli ułożyć dziecko centralnie na przodzie naszego ciała (w chustach kółkowych możemy nosić na różne sposoby!). Wówczas istnieje ryzyko, że kółka znajdą się zbyt nisko, a więc na przykład w okolicach łopatki dziecka…
Często DA SIĘ uzyskać jakiś kompromis i jest wiele osób, dla których nie istnieją chusty kółkowe inne niż z ramieniem zakładkowym, jednak, jak pisałam wyżej, z moich doświadczeń wynika, że łatwiej polubić się z chustami z ramieniem prostym.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Polecam chusty kółkowe z kółkami aluminiowymi (widać je na wszystkich zdjęciach powyżej). Niektóre firmy oferują chusty z kółkami z plastiku. Są one zwykle atestowane, a więc bezpieczne, jednak bywają trudniejsze w obsłudze – są grubsze od aluminiowych i mają przez to mniejszą średnicę wewnętrzną, co skutkuje tym, że chusta trudniej się po nich przesuwa.
Oprócz tego, zupełnie dodatkowo, polecam zwrócić uwagę na grubość obszycia krawędzi chusty. Część marek produkuje chusty z obszyciem grubości ok. 0,5 cm, inne natomiast mają obszycia grubsze (1 cm i więcej). Im cieńsze obszycie, tym łatwiej dociągnąć górną krawędź chusty, ponieważ łatwiej „zrobić dla niej miejsce na kółkach” i odizolować ją od reszty pasm. Górna krawędź lubi nam płatać figle podczas dociągania (bywa, że się blokuje), dlatego warto nad nią dobrze panować.
Grubość obszycia nie jest kluczową kwestią przy wyborze chusty – chodzi raczej o dodatkowe ułatwienie dla osób, które dopiero zaczynają wiązać chusty kółkowe, więc nie zniechęcajcie się, jeśli wpadnie Wam w oko chusta o grubszych krawędziach. Praktyka czyni mistrza :).
Chusta kółkowa z ramieniem prostym Leo grün marki Storchenwiege