psycholog dziecięcy, pomoc okołoporodowa, rodzicielstwo, chustonoszenie

Chusta kółkowa

Chusta kółkowa to alternatywa dla chusty tkanej wiązanej. Nie potrafię sobie wyobrazić swojej przygody z chustonoszeniem bez chusty na kółkach. W jakich sytuacjach się przydaje? Czy istnieją jakieś ograniczenia w jej stosowaniu?

Chusta kółkowa to pas tkaniny zakończony z jednej strony dwoma kółkami, po których chusta przesuwa się podczas dociągania. Po dociągnięciu chusta blokuje się między kółkami, dzięki czemu podczas noszenia trzyma nadane przez nas napięcie.

Dobrej jakości chusty kółkowe uszyte są z certyfikowanych tkanin o charakterystycznym dla chust splocie skośno-krzyżowym. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że przy odrobinie wprawy zakłada się je błyskawicznie. Dodatkowo, w zasadzie w każdym momencie możemy poprawić dociągnięcie dowolnego pasma chusty. Świetnie sprawdzają się na szybkie okazje, a także dla dzieci, które dopiero przyzwyczajają się do noszenia w chustach (przeczytasz o tym więcej TUTAJ).

BordeauxK1_maleKółkowa chusta do noszenia dzieci Storchenwiege Leo bordeaux

W chuście kółkowej można nosić dziecko na biodrze, z przodu lub na plecach (jeśli chodzi o ten ostatni wariant, moim zdaniem istnieją o wiele wygodniejsze sposoby). Z praktyki wynika, że rodzice używają chusty kółkowej najczęściej do noszenia na biodrze, które, co warto podkreślić, uważane jest za bardzo korzystne z punktu widzenia rozwoju psychomotorycznego dziecka.

Noszenie na biodrze

Według niektórych teorii noszenie dziecka na biodrze jest ewolucyjnym przystosowaniem człowieka do bycia noszonym w nowych warunkach – po tym, jak człowiek przyjął postawę dwunożną i stracił owłosienie, a więc utracił możliwość przyczepienia się do ciała matki bez jej udziału. W drodze ewolucji u matek pojawiło się charakterystyczne zagłębienie między talią a biodrem, w którym mogą one „posadzić” dziecko. Stało się to możliwe dzięki wykształceniu u kobiet szerokiej miednicy z wystającym na zewnątrz, łukowatym talerzem kości biodrowej oraz wąskiej talii. Tak wyraźne cechy anatomiczne nie są obserwowane u żeńskich przedstawicieli bliskich krewnych człowieka.

Dziecko ludzkie jest przystosowane do bycia noszonym i aktywnie uczestniczy w akcie noszenia. Wiąże się z tym m.in. obecność aktywnych odruchów chwytania (dłoniowego, podeszwowego). Kiedy podnosimy dziecko z podłoża, odruchowo podkurcza ono nóżki. Posadzone na biodrze rodzica, obejmuje nogami jego ciało, stabilizuje swoją pozycję, przyciska do ciała rodzica swoje uda i łydki oraz wtula się w nie. Leżące niemowlę często unosi nóżki i kieruje podeszwy stóp do siebie, co również jest wyrazem przystosowania do bycia noszonym na biodrze.

Chusta kółkowa Little Frog Azuryt

Kółkowa chusta do noszenia dzieci Little Frog Azuryt

Wszystkie te  cechy wspomagają również proces noszenia dziecka na biodrze w chuście kółkowej, dzięki której rodzic zyskuje wolne ręce (przy dobrze założonej chuście nie ma potrzeby podtrzymywania dziecka rękami), a dziecku łatwiej jest utrzymać optymalną dla siebie pozycję, ponieważ pomaga mu dobrze dociągnięta chusta.

Od kiedy chusta kółkowa?

W prawidłowo założonej chuście kółkowej można nosić już od pierwszych dni życia. Trzeba jednak pamiętać o tym, by przed przełożeniem chusty przez kółka odwrócić jej krawędź. W wyniku tego zabiegu chusta przekręci się na naszych plecach. Skręt powinien wypaść między łopatkami, dzięki czemu nie będzie nas uciskał podczas noszenia. Górna krawędź chusty stanie się teraz dolną, a dolna górną.

IMG_2340.Czemu służy ten zabieg? Dzięki odwróceniu krawędzi chusta spod nóżek dziecka wędruje wysoko na nasze ramię, co umożliwia nadanie większego zgięcia nóżce, która znajduje się dalej od kółek. Dzięki temu zabiegowi mamy możliwość uzyskania symetrycznego ułożenia obu nóżek dziecka oraz, co ważne, utrzymania ich w nadanej symetrii przez cały czas noszenia.

Przebieg chusty kółkowej z odwróconą krawędzią (chusta biegnie po literze „U”) stwarza bardzo dobre warunki do uzyskania optymalnych parametrów zgięciowo-odwiedzeniowych u dziecka, podwinięcia miednicy dziecka oraz zaokrąglenia jego kręgosłupa (o prawidłowej pozycji dziecka w chuście pisałam TUTAJ). Dzięki temu chusty kółkowe są niezwykle uniwersalnym narzędziem do noszenia dzieci, bez względu na wiek naszych pociech.

72229174_n

Kółkowa chusta do noszenia dzieci Storchenwiege Leo grün

Ograniczenia w stosowaniu chust kółkowych

Prawidłowo założona chusta kółkowa jest wartą uwagi alternatywą dla chust wiązanych, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze pewne ograniczenia w jej stosowaniu:

– Chusta kółkowa zawsze obciąża tylko jedno ramię, tak więc powoduje niesymetryczne obciążenie kręgosłupa osoby noszącej. W związku z tym nie należy stosować tego typu chusty podczas długich spacerów.

– Jeżeli dziecko spędza dużo czasu w chuście kółkowej na biodrze, należy zadbać o to, by nosić naprzemiennie na obu biodrach. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia osoby noszącej (asymetryczne obciążenie kręgosłupa), jak również z punktu widzenia dziecka (asymetryczny rozwój ruchowy). Pamiętajmy, że asymetria może być korzystna, ale wymaga naprzemienności.

20091005-CafeK1.Chusta kółkowa w naszym życiu 🙂

Nie wyobrażam sobie swojej codzienności bez chusty kółkowej. Teraz, kiedy mój 2,5-latek przemierza świat najczęściej na własnych nogach, nie jest mi ona niezbędna, ale był czas, kiedy chusty kółkowej używałam codziennie. W jakich sytuacjach? Oto przykłady:

– szybkie zamotanie młodszego dziecka w celu zajęcia się jakąś pilną potrzebą starszego,

– zniesienie młodszego dziecka do samochodu (gdy przestaliśmy używać pierwszego fotelika przenoszonego razem z dzieckiem),

– szybkie wyskoczenie z samochodu po zakupy lub na pocztę,

– wyniesienie śmieci z dzieckiem,

– odstawienie starszego dziecka do przedszkola wówczas, gdy młodsze nie potrafiło jeszcze chodzić (wyjście z samochodu, wejście po schodach, zejście po schodach itd.),

– zrobienie sobie kanapki z marudzącym dzieckiem,

– szybkie uśpienie dziecka,

– noszenie w nocy, gdy nie byłam na tyle przytomna, by wiązać podwójne węzły 😉

itd. itp.

IMG_2335.Był czas, gdy chusta kółkowa jeździła ze mną na stałe w aucie. Wkładałam ją też do wózka, jeśli akurat szykowało mi się takie wyjście z domu. Nie rozstawałam się z nią.

20140618-IMG_20140618_102733.

20140618-IMG_20140618_102726.Pomyśl, czy i Wam nie ułatwiłaby życia. Dobrej jakości chusta kółkowa wystarczy Wam od początku do końca chustonoszenia i może stać się Waszym nieodłącznym towarzyszem.

Chusta kółkowa Storchenwiege Leo fliederKółkowa chusta do noszenia dzieci Storchenwiege Leo flieder

P.s. Historia lubi zataczać koło:

Miłosz – sierpień 2011 r.

chusta kółkowaMaks – marzec 2013 r.

chusta kółkowa

WIĘCEJ O CHUSTACH KÓŁKOWYCH przeczytasz na mojej stronie tutaj:

 

Follow my blog with Bloglovin


Related Posts

Nosidełka dla dzieci – rodzaje i różnice

Nosidełka dla dzieci – rodzaje i różnice

Na rynku gadżetów dziecięcych roi się od różnych sprzętów służących do noszenia maluchów. Wśród nich znajdują się różnej maści nosidełka dla dzieci. W tym wpisie chciałabym przedstawić podstawowe ich rodzaje oraz podpowiedzieć, jakie rodzaje nosideł są warte zakupu. Uwagi wstępne: 1. W przypadku niemowląt, które nie opanowały […]

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Jeśli jesteście na etapie wyboru pierwszego nosidła dla swojego dziecka, przeczytajcie koniecznie o niemieckim nosidle Storchenwiege Babycarrier (model produkowany od 2015 roku). Dzieci zaczynają być noszone na różnym etapie wiekowym. Duża część rodziców sięga po chusty tkane, które są narzędziem najbardziej uniwersalnym, świetnie sprawdzającym się […]